MÜŞTERİLERİNİZE ULAŞMANIN EN KOLAY YOLU

SOR’UN, müşterilerin soru, şikayet, talep ya da diğer işlemleri için şirketlerin müşteri temsilcileriyle gerçek zamanlı mesajlaşarak hizmet almalarını sağlayan online bir platformdur..

MOBİL UYGULAMALAR

SOR’UN iOS ve Android uygulamaları ile müşterilerinize soru, talep, şikayet ve satış gibi konularda sizden hizmet alabilecekleri mobil bir platform sağlayabilirsiniz.

WEBCHAT

İnternet sitenize kolayca entegre edilebilen SOR’UN WebChat ile sitenizi ziyaret eden herkese anlık müşteri hizmetleri deneyimi yaşatın. SOR’UN WebChat çözümü ile müşterileriniz sitenizde sorularına cevap ararken, destek olun.

YÖNETİM PANELİ

SOR’UN yönetim panelinden mobil ve webchat’ten uygulamalarından gelen tüm konuşmaları cevaplayabilir, talep ileten müşterinizin iletişim bilgilerini görebilir ve tüm bu süreçleri raporlayabilirsiniz.

Şirketler için SOR’UN

SOR’UN ile maliyetlerinizi düşürürken, müşteri memnuniyetinizi arttırın.

HİZMET MALİYETİNİZİ DÜŞÜRÜN!

SOR’UN kullanarak diğer kanallardan vereceğiniz müşteri hizmetlerine göre %17 – %30 arasında bir maliyet avantajı elde edebilirsiniz.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİZİ ARTTIRIN

SOR’UN sayesinde müşterilerinizi telefon başında bekletmeden, gelen soru ve taleplere anında dönüş yapabilirsiniz.

HİZMET KALİTENİZİ DEĞERLENDİRİN

SOR’UN ile müşterilerinizin geri bildirimlerini takip edebilir ve yaptığınız tüm işlemleri kolayca analiz edip raporlayabilirsiniz.

YENİ BİR SATIŞ KANALI YARATIN

SOR’UN ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak satış yapabilir ve müşterilerinizden başvuru talebi alabilirsiniz.

KURUMSAL ÇÖZÜMLER

Size özel yazılımlar ile hizmet maliyetlerinizi azaltın, şirketinize yön verecek veriler çıkarın.

SOR’UN CHATBOT

SOR’UN CHATBOT
Şirketinizin kurumsal servislerine entegre olabilen SOR’UN ChatBot’ları yardımıyla kargo sorgulamadan sipariş durumuna, araç kiralamadan uçak bileti alımına kadar müşteri temsilcilerine ihtiyaç olmadan müşterilerinizle görüşebilirsiniz.

VERİ MADENCİLİĞİ

SOR’UN platformu üzerinden size gelen soru, şikayet, öneri ve talepleri analiz ederek şirketinizin gelişim ve yol haritasını yön verebilirsiniz. Ürün ve kampanyalarınızı şekillendirebilir, müşteri memnuniyetinizi yükselterek satışlarınızı artırabilirsiniz.